Kwas hialuronowy to naturalnie występujący w naszym organizmie polisacharyd, znajdujący się m.in. w skórze i wchodzący w skład tkanki łącznej, pełniącej funkcję podporową tkanek i układów.
Odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry i utrzymanie jej sprężystości. Wraz z postępującym starzeniem w skórze człowieka ubywa kwasu hialuronowego i tak w skórze osoby 40-letniej jest go o połowę mniej niż w skórze 20-latka, a w skórze 80-latka o połowę mniej niż w skórze osoby 40-letniej. Na zewnątrz ubytek kwasu hialuronowego uwidacznia się w postaci pojawiających się na skórze zmarszczek i bruzd, które możemy zauważyć już około 30 roku życia.
Dobrym sposobem zahamowania procesu starzenia skóry jest zewnętrzna iniekcja egzogennego kwasu hialuronowego, pozyskiwanego w procesie fermentacji bakteryjnej, identycznego pod względem budowy z naturalnie występującym w skórze człowieka kwasem endogennym. Im wcześniej rozpoczniemy kurację uzupełniającą przy pomocy kwasu hialuronowego, tym proces starzenia będzie przebiegał wolniej, zachowane zostaną właściwe proporcje i grubość skóry. Podawany przezskórnie kwas hialuronowy zapewnia podtrzymanie prawidłowego nawilżenia, jak również stymuluje produkcję kolagenu i neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu nie tylko wypełnia, ale również regeneruje skórę.
Dzięki iniekcjom kwasu hialuronowego możemy wypełniać wszystkie zmarszczki i bruzdy na ciele, jednak najczęściej stosuje się go do wypełniania:
Na kilka dni przed zabiegiem niewskazane jest przyjmowanie doustnie leków rozrzedzających krew, np. ibuprofenów, kwasu acetylosalicylowego i leków przeciwzapalnych. W celu zapobiegania siniakom, które mogą pojawić się na skutek kontaktu igły z naczyniami krwionośnymi w skórze można na kilka dni przed zabiegiem zażywać cyklonaminę w tabletkach (lek na receptę, tylko po konsultacji z lekarzem). Zabieg iniekcji kwasu hialuronowego trwa z reguły od kilku do kilkunastu minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym przy pomocy maści z lidokainą. Efekty zabiegu widoczne są natychmiast w postaci wypełnienia i uniesienia bruzd. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu możliwy jest efekt nadkorekcji zmarszczek, związany z bardzo silnym wiązaniem wody przez kwas hialuronowy, widoczny na zewnątrz w postaci opuchnięcia, tkliwości i twardości skóry – mija on z reguły po około 3 dniach od iniekcji. Okres utrzymywania się wypełniacza hialuronowego to średnio 6-12 miesięcy, po tym czasie należy zabieg powtórzyć. Ciepło, promieniowanie UV, a także nikotyna mogą powodować przyspieszone wchłanianie się kwasu hialuronowego w skórze. Na czas utrzymywania się wypełniacza istotny wpływ mają również styl życia, odżywianie, codzienna pielęgnacja, wiek i kondycja skóry.
Wypełniacze różnią się gęstością, stopniem usieciowania oraz stężeniem kwasu hialuronowego, w zależności od miejsca stosowania i głębokości zmarszczek.
Przeciwwskazania:
Informujemy, że wszystkie komercyjne usługi naszej placówki mogą być realizowane bez angażowania środków finansowanych „z góry” i opłacane w dogodnych ratach. MediRaty to ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych, który ułatwia realizację optymalnego planu leczenia i dostęp do bogatych procedur medycznych. Dowiedz się więcej…