Nici PDO w medycynie estetycznej zostały wykorzystane po raz pierwszy w 2008 r. w Korei Południowej. Polidioksanon, od którego pochodzi skrót PDO to materiał stosowany w medycynie znacznie dłużej, głównie przy produkcji szwów skórnych i podskórnych w okulistyce, gastroenterologii, urologii, ginekologii i chirurgii plastycznej. Materiał ten został dobrze poznany i przebadany pod względem bezpieczeństwa. Jak się okazało, polidioksanon jest silnym stymulatorem powstawania kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego poprzez bezpośrednie oddziaływanie na fibroblasty znajdujące się w skórze właściwej.
W Korei Południowej po raz pierwszy zastosowano system nawlekania nici wykonanych z polidioksanonu na cienkie igły, przy pomocy których wprowadza się nici PDO pod skórę. Produkt uzyskał certyfikaty medyczne na całym świecie, w tym w całej Unii Europejskiej. Zabieg dedykowany jest pacjentom w wieku 30-65 lat.
Wskazania do zastosowania nici PDO w skórze to przede wszystkim:
Nici PDO mogą być aplikowane na skórze twarzy i całego ciała, co jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku okolic, których poprawa często wymaga interwencji chirurga plastyka. Należą do nich np. kolana, pośladki, brzuch, uda wewnętrzne, łokcie, ramiona, szyja, w których proces starzenia spowodował wyraźną utratę elastyczności i gęstości skóry. Zabieg stanowi alternatywę dla botoksu poprzez ograniczenie siły działania mięśni mimicznych twarzy, nie powodując jednocześnie całkowitego unieruchomienia mięśni. W efekcie uzyskujemy zrelaksowanie i wygładzenie rysów twarzy. Technika wprowadzania nici wykorzystuje naturalne linie napięcia skóry, dlatego zabieg daje efekty zbliżone do liftingu chirurgicznego.
Nici PDO zasadniczo dzielą się na 3 typy:
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Nici PDO powleczone są na bardzo cienkie igły, które lekarz wprowadza kolejno uzyskując efekt siateczki liftingującej, niewidocznej pod skórą. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, mogą pojawić się na niej siniaki. Na kilka dni przed zabiegiem warto zrezygnować z leków rozrzedzających krew (ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego), można przyjmować cyklonaminę (na receptę) w celu redukcji wylewów podskórnych.
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po 2 tygodniach i narastają w kolejnych tygodniach. Polidioksanon wchłania się średnio po 6 miesiącach, ale efekty jego działania utrzymują się nawet do 2 lat dzięki zainicjowanym w skórze procesom regeneracyjnym.
Przeciwwskazania:
Informujemy, że wszystkie komercyjne usługi naszej placówki mogą być realizowane bez angażowania środków finansowanych „z góry” i opłacane w dogodnych ratach. MediRaty to ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych, który ułatwia realizację optymalnego planu leczenia i dostęp do bogatych procedur medycznych. Dowiedz się więcej…