Kto powinien wykonywać zabiegi laserowe?

Jeśli zastanawiamy się, kto tak naprawdę może wykonywać dziś zabiegi laserowe, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi.

Wciąż wszystko zależy od rodzaju lasera. Słowo „wciąż” nie jest przypadkowe, bo w 2017 roku, Unia Europejska wprowadziła nowe regulacje dotyczące wyrobów medycznych. Od tamtego czasu trwa okres przejściowy, a przepisy wejdą w życie wiosną 2020 roku. Wtedy większość zabiegów estetycznych, będzie mógł wykonywać tylko lekarz. Do tego czasu, gdy chodzi o lasery, zabieg w niektórych przypadkach, może być wykonany przez wykwalifikowaną kosmetyczkę lub kosmetologa.

Rodzaje laserów i ich przeznaczenie względem zabiegów

Kto i jaki zabieg powinien dziś wykonać, jak wspomnieliśmy wcześniej, zależy od rodzaju używanego lasera. Te zaś dzielą się na trzy grupy:

  1. lasery niskoenergetyczne (soft lasers),
  2. lasery średnioenergetyczne (mid lasers),
  3. lasery wysokoenergetyczne (chirurgiczne).

Lasery pierwszego typu używane są zarówno w fizykoterapii, jak i w dermatologii.

Lasery średnioenergetyczne używane są w diagnostyce oraz terapii chorób nowotworowych.

Lasery wysokoenergetyczne wykorzystywane są głównie w chirurgii lub medycynie estetycznej i przeznaczone są do destrukcji lub usuwania tkanek.

Jeśli chcemy wiedzieć, kto może wykonywać zabiegi laserowe, a konkretnie zabieg, któremu sami chcemy się poddać, musimy wziąć pod uwagę właśnie ten podział. Wtedy wybierzemy się albo do kosmetyczki, albo do gabinetu medycyny estetycznej.

Kto powinien wykonywać zabiegi laserowe z użyciem wybranego typu urządzenia

Do czasu wejścia w życie dyrektyw unijnych, laserów niskoenergetycznych mogą używać kosmetyczki, kosmetolodzy i lekarze z odpowiednim przygotowaniem.

Laserów średnioenergetycznych ze względu na zastosowanie w terapii chorób nowotworowych, używać mogą tylko lekarze.

Dowiedź się więcej na temat laserów frakcyjnych

Nie inaczej jest w przypadku laserów wysokoenergetycznych. Trudno sobie wyobrazić, by zabiegi z ich użyciem, nie były wykonywane przez osoby odpowiednio do tego przygotowane, a do takich należą lekarze określonej specjalizacji.

Dlaczego to właśnie lekarze powinni wykonywać zabiegi laserowe

Główną grupę stanowią tu dermatolodzy, wenerolodzy i chirurdzy plastyczni, którzy mają za sobą 6 lat studiów medycznych i 5 lat szkolenia specjalizacyjnego.

Nie wystarczą więc same certyfikaty zdobyte przez osoby nie będące lekarzami. Potrzebna jest wiedza, pozwalająca odróżnić zmiany skórne. Trudno bez tego zdecydować, co jest defektem estetycznym, a co podlega leczeniu. Wiedza dermoskopowa, histopatologiczna oraz umiejętność identyfikowania stanów przednowotworowych i nowotworowych skóry, jest wręcz niezbędna do prawidłowego diagnozowania i przeprowadzania określonego zabiegu laserowego.

Sprawdź również laser diodowy

Osoby, które nie są lekarzami, mogą nie rozpoznać wystarczająco wcześnie nowotworu złośliwego skóry, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia osoby, u której stosowany jest zabieg.

Nie bójmy się pytać

Jak widać, odmłodzenie skóry, czy usunięcie blizn lub przebarwień, w świetle tej wiedzy, przestaje być czymś zwyczajnym. Nie bójmy się więc pytać, czy osoba wykonująca zabieg laserem, ma do tego odpowiednie uprawnienia: czy jest specjalistą z zakresu chirurgii plastycznej, dermatologii lub medycyny estetycznej oraz czy przeszła odpowiednie szkolenia.

Sztuka i Estetyka - Medycyna estetyczna, kosmetyka profesjonalna, chirurgia - Łódź
Sztuka i EstetykaMedycyna estetyczna, kosmetyka profesjonalna i chirurgia.
Zapraszamy na zabiegi do naszej kliniki w Łodzi.

Znajdź nas na Facebooku

Akceptujemy płatności

karty-eservice

© Copyright by Sztuka i Estetyka 2016-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie TwojeCentrum.pl