Kto powinien wykonywać zabiegi laserowe?

zabiegi-laserowe.jpg

Jeśli zastanawiamy się, kto tak naprawdę może wykonywać dziś zabiegi laserowe, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi.

Wciąż wszystko zależy od rodzaju lasera. Słowo „wciąż” nie jest przypadkowe, bo w 2017 roku, Unia Europejska wprowadziła nowe regulacje dotyczące wyrobów medycznych. Od tamtego czasu trwa okres przejściowy, a przepisy wejdą w życie wiosną 2020 roku. Wtedy większość zabiegów estetycznych, będzie mógł wykonywać tylko lekarz. Do tego czasu, gdy chodzi o lasery, zabieg w niektórych przypadkach, może być wykonany przez wykwalifikowaną kosmetyczkę lub kosmetologa.

Rodzaje laserów i ich przeznaczenie względem zabiegów

Kto i jaki zabieg powinien dziś wykonać, jak wspomnieliśmy wcześniej, zależy od rodzaju używanego lasera. Te zaś dzielą się na trzy grupy:

  1. lasery niskoenergetyczne (soft lasers),
  2. lasery średnioenergetyczne (mid lasers),
  3. lasery wysokoenergetyczne (chirurgiczne).

Lasery pierwszego typu używane są zarówno w fizykoterapii, jak i w dermatologii.

Lasery średnioenergetyczne używane są w diagnostyce oraz terapii chorób nowotworowych.

Lasery wysokoenergetyczne wykorzystywane są głównie w chirurgii lub medycynie estetycznej i przeznaczone są do destrukcji lub usuwania tkanek.

Jeśli chcemy wiedzieć, kto może wykonywać zabiegi laserowe, a konkretnie zabieg, któremu sami chcemy się poddać, musimy wziąć pod uwagę właśnie ten podział. Wtedy wybierzemy się albo do kosmetyczki, albo do gabinetu medycyny estetycznej.

Kto powinien wykonywać zabiegi laserowe z użyciem wybranego typu urządzenia

Do czasu wejścia w życie dyrektyw unijnych, laserów niskoenergetycznych mogą używać kosmetyczki, kosmetolodzy i lekarze z odpowiednim przygotowaniem.

Laserów średnioenergetycznych ze względu na zastosowanie w terapii chorób nowotworowych, używać mogą tylko lekarze.

Dowiedź się więcej na temat laserów frakcyjnych

Nie inaczej jest w przypadku laserów wysokoenergetycznych. Trudno sobie wyobrazić, by zabiegi z ich użyciem, nie były wykonywane przez osoby odpowiednio do tego przygotowane, a do takich należą lekarze określonej specjalizacji.

Dlaczego to właśnie lekarze powinni wykonywać zabiegi laserowe

Główną grupę stanowią tu dermatolodzy, wenerolodzy i chirurdzy plastyczni, którzy mają za sobą 6 lat studiów medycznych i 5 lat szkolenia specjalizacyjnego.

Nie wystarczą więc same certyfikaty zdobyte przez osoby nie będące lekarzami. Potrzebna jest wiedza, pozwalająca odróżnić zmiany skórne. Trudno bez tego zdecydować, co jest defektem estetycznym, a co podlega leczeniu. Wiedza dermoskopowa, histopatologiczna oraz umiejętność identyfikowania stanów przednowotworowych i nowotworowych skóry, jest wręcz niezbędna do prawidłowego diagnozowania i przeprowadzania określonego zabiegu laserowego.

Sprawdź również laser diodowy

Osoby, które nie są lekarzami, mogą nie rozpoznać wystarczająco wcześnie nowotworu złośliwego skóry, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia osoby, u której stosowany jest zabieg.

Nie bójmy się pytać

Jak widać, odmłodzenie skóry, czy usunięcie blizn lub przebarwień, w świetle tej wiedzy, przestaje być czymś zwyczajnym. Nie bójmy się więc pytać, czy osoba wykonująca zabieg laserem, ma do tego odpowiednie uprawnienia: czy jest specjalistą z zakresu chirurgii plastycznej, dermatologii lub medycyny estetycznej oraz czy przeszła odpowiednie szkolenia.

Sztuka i Estetyka - Medycyna estetyczna, kosmetyka profesjonalna, chirurgia - Łódź
Sztuka i EstetykaMedycyna estetyczna, kosmetyka profesjonalna i chirurgia.
Zapraszamy na zabiegi do naszej kliniki w Łodzi.

Aktualności

Znajdź nas na Facebooku

Akceptujemy płatności

karty-eservice