Elektrokoagulacja to metoda wykorzystująca prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości do usuwania zmian dermatologicznych, takich jak:
Zabieg prowadzi do zamierania komórek epidermy zmian, dzięki czemu są one usuwane w sposób trwały.
Zmiany dermatologiczne z reguły wymagają przeprowadzenia jednego zabiegu, zmiany naczyniowe – 1-2 zabiegów. Czas zabiegów wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od rozległości zmian.
Elektrokoagulacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesna. Po zabiegu w miejscu usuniętej zmiany widoczne jest zaczerwienienie, które przekształca się w strupek. Czas gojenia strupka wynosi 7-14 dni. Po wygojeniu się ranki pozostaje na skórze przebarwienie, które może z czasem przekształcić się w niewielką bliznę. W celu jej zmniejszenia lub całkowitego usunięcia możemy zastosować laser frakcyjny (od 2 tygodni po wyleczeniu się strupka).
Do chirurgicznego wycięcia kwalifikują się w większości tzw. znamiona barwnikowe, które mogą przybierać różną postać:
Z wyżej wymienionych znamion do chirurgicznego wycięcia kwalifikują się przede wszystkim znamiona barwnikowe atypowe, znamiona wrodzone i wrodzone owłosione, gdyż niosą ryzyko przekształcenia w czerniaka złośliwego – prawdopodobieństwo takiego przekształcenia wynosi, w zależności od wielkości zmiany – od 2 do 30%. Do usunięcia nadają się również znamiona barwnikowe położone w miejscach narażonych na ciągłe drażnienie – biżuterią, ubraniem, w zgięciach.
Znamiona barwnikowe powinny znajdować się pod stałą obserwacją. Tym co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie i skłonić do kontaktu ze specjalistą jest zmiana:
A (ang. asymmetry) – asymetria
B (ang. border) – nierówne krawędzie
C (ang. colour) – nierównomierne kolory (2 lub więcej)
D (ang. diameter) – średnica większa niż 6 mm
E (ang. elevation) – zmiana grubości, wysokości
Wycięcie znamienia wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne. Lekarz wycina znamię z 1mm marginesem zdrowej tkanki. Po wycięciu znamienia zakładane są szwy i opatrunek, zdejmowane następnie po 7-14 dniach. Ranka po zabiegu może być lekko bolesna przez kilka godzin. Zabieg wycięcia pozostawia bliznę, początkowo widoczną, która z upływem czasu blednie i obkurcza się. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać jej moczenia i rozciągania. W celu poprawienia wyglądu blizny możemy stosować zabiegi lasera frakcyjnego, od około 2 tygodni po zdjęciu szwów. Niewskazane jest opalanie blizny 6 miesięcy od zabiegu.
Badanie histopatologiczne pozwala w 100% wykluczyć lub potwierdzić zmianę nowotworową, konieczność wykonania takiego badania może zasugerować lekarz prowadzący. Zdarza się, że wycięte znamiona odrastają. Wówczas konieczne jest powtórzenie zabiegu.
Dermatoskopia to metoda badania znamion skórnych przy pomocy dermatoskopu – urządzenia wyposażonego w lupę powiększającą zmiany w stopniu 20-krotnym i światła standaryzowanego, dającego obraz trójwymiarowy. Badanie pozwala odróżnić, czy znamię posiada wskaźniki nowotworowe bez pobierania wycinków tkankowych. Jest przy tym bezbolesne, nieinwazyjne i może być wykonywane na każdym pacjencie, w tym również na kobietach w ciąży.
Czas badania wynosi od kilku do kilkunastu minut, w przypadku podejrzenia zmiany nowotworowej lekarz zleca chirurgiczne usunięcie znamienia, które następnie przekazywane jest do badania histopatologicznego w celu wykluczenia nowotworu.
Badanie histopatologiczne to badanie pozwalające w stu procentach wykluczyć lub potwierdzić nowotwór złośliwy skóry. Badanie wykonuje patomorfolog, który pod mikroskopem analizuje wycięty chirurgicznie fragment znamienia skórnego, oceniając jego struktury i komórki.
Badanie histopatologiczne zleca lekarz prowadzący pacjenta, jest ono wskazane w przypadku znamion barwnikowych atypowych oraz wszelkich znamion, w których może występować podejrzenie zmian nowotworowych.
Informujemy, że wszystkie komercyjne usługi naszej placówki mogą być realizowane bez angażowania środków finansowanych „z góry” i opłacane w dogodnych ratach. MediRaty to ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych, który ułatwia realizację optymalnego planu leczenia i dostęp do bogatych procedur medycznych. Dowiedz się więcej…